Тема уроку: Країни Латинської Америки. Регіональний огляд.
Приказка:
«Коли в США протяг, латиноамериканські країни захворюють на грип» демонструє, що Латинська Америка є ще одним регіоном, де вплив США – як економічний, так політичний і культурний, є вельми істотним.
США передають своїм сусідам так звані обслуговуючі функції: переробка привізної нафти, реекспорт нафтопродуктів, виробництво алюмінію, надання «зручних прапорів» для торгових операцій тощо. Однак залежність від США — це далеко не все, що об’єднує країни регіону. Практично всі вони входять до групи країн, що розвиваються, їх пов’язує спільність історичної долі — європейська колонізація, величезний потік переселенців з Іспанії і Португалії — країн, мовою яких розмовляє переважна більшість сучасних латиноамериканців. Звісно, кожна країна неповторна та індивідуальна.
Площа країн Латинської Америки 20,1 млн. км2 (1/7 суходолу). Регіон поділяють на Середню Америку (Мексика, Центральна Америка і острови Вест-Індії) і Південну Америку (територія відповідного материка). 33 країни — незалежні, близько 20 — колоніальні володіння США, Великої Британії, Франції і Нідерландів. Соціалістична країна — Куба.
Кількість населення — 560 млн. чол., продовжує збільшуватися. Демографічний вибух, народжуваність — 40 %о. 44 % — діти і молодь у віці до 15 років. 18 % працездатного населення — безробітні. Середня густота 27,5 осіб/км2, нерівномірність розселення.
Урбанізація — близько 70 %. Найбільші міста: Ріо-де-Жанейро, Сан-Паулу, Буенос-Айрес, Мехіко, Гавана, Сантьяго та ін.
Країни Латинської Америки відносять до країн, що розвиваються, однак за рівнем економічного розвитку вони випереджають країни Африки, Південної та Південно-Східної Азії. Країни нової індустріалізації: Мексика, Бразилія, Аргентина, Чилі, Венесуела (75 % промислового виробництва регіону).
Видобувна промисловість, машинобудування, хімічна, енергетика, чорна металургія, галузі легкої промисловості.
Сільське господарство регіону в основному екстенсивне. 15 % світового виробництва м’яса, 18 % — кукурудзи, 19 % — бавовни, 21 % — фруктів. Провідна галузь рослинництво, На тваринництво припадає приблизно 1/3 сільськогосподарської продукції регіону. 4/5 усієї продукції сільського господарства виробляється в п’яти країнах — Бразилії, Мексиці, Аргентині, Венесуелі і Колумбії.
Домашнє завдання:
Підготувати соціально-економічний огляд країн Латинської Америки (Бразилії, Мексики, Аргентини, Венесуели, Чилі).
|