ТЕМА «Форми підприємництва, їх класифікація»
Інструментом підприємницької діяльності є перш за все підприємство. З правової точки зору, під підприємством мається на увазі самостійний господарський суб'єкт з правами юридичної особи, який на основі використання закріпленого за ним майна виробляє і реалізує продукцію, виконує роботи та надає послуги.
Найбільш значними ознаками, що відрізняють одну організаційно-правову форму від іншої, є:
- Кількість учасників даного господарського об'єднання
- Спосіб розподілу прибутку
- Власник застосовуваного капіталу
- Спосіб розподілу прибутку і збитків
- Форма управління підприємством
- Джерела майна, що становить матеріальну основу господарської діяльності даного суб'єкта
- Межі майнової відповідальності.
Відповідно до закону, господарською діяльністю можуть займатися як «фізичні» так і «юридичні» особи.
Фізична особа - це громадянин, який займається підприємницькою діяльністю одноосібно, не беручи статус «юридичного» особи.
Ознаки юридичної особи в тому, що це перш за все організація, об'єднання осіб, яке:
- має відокремлене майно
- відповідає цим майном за зобов'язаннями
- може від свого імені набувати і здійснювати майнові та немайнові права
нести обов'язки
- бути позивачем і відповідачем в суді
- мати самостійний баланс і кошторис.
Зазначені організації можуть бути двох типів: комерційними, тобто переслідують одержання прибутку як основної своєї діяльності, і некомерційними - не переслідує одержання прибутку і не розподіляють отриманий прибуток між її учасниками.
У світовій практиці використовуються різні організаційно-правові форми підприємств, які визначаються національним законодавством окремих країн. Закони надають їм статус юридичної особи, яке має відокремлене майно і відповідає за своїми зобов'язаннями цим майном, має самостійний баланс, виступає в цивільному обороті, в суді, господарському суді та третейському суді від свого імені.
За чинним українським законодавством, на сьогоднішній день існують такі організаційно-правові форми підприємств:
- державне підприємство
- приватне підприємство (індивідуальне)
- товариство, в т. Ч. З повною відповідальністю (повне товариство),
зі змішаною відповідальністю (змішане), товариство з обмеженою відповідальністю (обмежене товариство),
- Товариство з обмеженою відповідальністю, в т. Ч відкритого типу, закритого типу.
Тепер більш детально зупинимося на характеристиці організаційно-правових форм підприємств.
Індивідуальне підприємство - підприємство, засноване на особистій власності фізичної особи та суто його праці.
1. Одноосібне володіння (приватне):
переваги
- відносна простота заснування, невеликі витрати на реєстрацію
- повна самостійність, свобода, оперативність
- максимальні можливості для ефективного господарювання
- забезпечення конфіденційністю, збереження комерційної таємниці.
недоліки:
- мають місце труднощі для залучення великих капіталів, фінансових ресурсів для розвитку своєї справи недостатньо
- банки неохоче дають кредити, більш високі ставки за користування кредитом
- повна відповідальність за борги
- відсутність спеціалізованого менеджменту, сам власник виконує управлінські функції
- невизначеність термінів функціонування, діяльність припиняється в разі банкрутства, психічного захворювання, смерті.
2. Господарські товариства:
переваги:
- широкі можливості для розвитку підприємства
- збільшення фінансової незалежності і можливості. Завдяки об'єднанню ресурсів декількох партнерів, менший ризик з боку комерційних банків, що сприяє отриманню істотних пільг в кредитуванні
- велика свобода і оперативність господарських дій, кілька партнерів здатні швидше прийняти рішення
- додаткові можливості розвитку ефективного менеджменту, завдяки залученню фахівців, професійних менеджерів.
недоліки:
- необмежена відповідальність може загрожувати декільком партнерам, так само як і власнику, крах одного з партнерів може привести до банкрутства товариства в цілому, оскільки учасники несуть солідарну відповідальність
- брак досвіду господарювання і несумісність інтересів партнерів можуть спровокувати малоефективну діяльність, а колективний менеджмент негнучке управління товариством
- що передбачення процесу і результатів діяльності, значно збільшує господарський ризик і зменшують впевненість у досягненні мети.
3. Корпорації:
переваги:
- найбільш ефективна форма організації підприємницької діяльності, можливість залучення необхідних інвестицій через ринок цінних паперів, можливість об'єднувати різні за розмірами капітали великої кількості фізичних і юридичних осіб для фінансування сучасних напрямків науково-технічного прогресу, нарощування виробничого потенціалу.
- Великий корпорації значно простіше постійно збільшувати обсяги виробництва або послуг, збільшувати можливість отримувати зростаючу прибуток.
- Кожен акціонер несе обмежену відповідальність, може зменшити свій фінансовий ризик, купуючи акції різних підприємств, кредитори пред'являють претензії тільки до корпорації як до юридичної особи, а не окремим акціонерам.
- Корпорація - це організаційно-правої союз, який може існувати довго (постійно), що сприяє необмежені можливості для перспективного розвитку.
недоліки:
- мають місце розбіжності між функціями власності і контролю, що негативно позначається на необхідну гнучкість оперативного управління корпорації. Розподіл функцій власності та контролю може призвести до суперечностей між менеджерами і акціонерами корпорації.
- корпорація сплачує великі податки в розрахунку на одиницю отримуваного прибутку, оподаткуванню підлягають відразу отримується корпорацією прибуток, а потім дивіденди акціонерів, тобто існує проблема подвійного оподаткування.
- в корпоративній формі бізнесу існують потенційні можливості для зловживання з боку призначених управлінців, які можуть організувати емісію акцій для покриття збитків, завданих безгосподарністю.
Розглянувши переваги і недоліки можна зробити висновок, що кожна з організаційно-правових форм підприємницької діяльності мають як фінансово-економічні переваги, так і недоліки, проблеми.
1.3. Добровільні об'єднання підприємницьких структур.
Різні підприємницькі освіти (структури) мають право на добровільних засадах об'єднувати свою інноваційну, маркетингову, виробничу, фінансову і соціальну діяльність.
В Україні найбільш поширеними і ефективно діючими можна вважати асоціації, консорціуми, концерни, холдинги. Коротку характеристику цих об'єднань юридичних осіб можна надати наступним чином:
1. Асоціація - найпростіша форма договірного об'єднання підприємств та інших підприємницьких структур з метою постійної координації господарської діяльності.
Асоціація (союз) не має права втручатися у виробничу і комерційно-фінансову діяльність будь-кого з її учасників (членів). Зазвичай за кількістю членів асоціації менше ніж союзи. Останні можуть утворюватися на загальнодержавному рівні і охоплювати сотні або тисячі членів. Наприклад, в нашій країні успішно функціонує Український союз промисловців і підприємців (УСПП), який об'єднує близько 17000 членів і практично у всіх регіонах має свої філії; основна його мета - сприяти захисту інтересів товаровиробників.
2. Консорціум - тимчасове статутне об'єднання промислового і банківського капіталу для реалізації конкретної підприємницької ідеї та досягнення спільної мети (здійснення спільного значного інноваційно - інвестиційного або іншого господарського проекту). Членами (учасниками) консорціуму можуть бути не тільки окремі державні та приватні фірми, а й цілі держави (наприклад, існує Міжнародний консорціум супутникового зв'язку).
3. Концерн - організаційна форма статутного об'єднання підприємницьких структур, яка характеризується обмеженим об'єднанням власності і контролю; об'єднання відбувається найчастіше на основі використання принципу диверсифікації виробництва або інших видів колективної діяльності, коли організаційне утворення у формі концерну інтегрує підприємства і організації (промисловість, транспорт, торгівля, організації науки і наукового обслуговування, фінансово-кредитної системи). Суб'єкти господарювання, які входять до складу новоутвореної концерну, зазвичай втрачають свою економічну самостійність. В сучасних умовах значно збільшується кількість міжнародних концернів.
4. Холдинг - специфічна організаційна форма об'єднання інвестиційних ресурсів, державне утворення, яке безпосередньо не займається виробничо-господарською діяльністю, а спрямовує свої фінансові кошти для придбання контрольного пакета акцій інших підприємств (акціонерних товариств), які є учасниками концерну або іншого добровільного об'єднання. Це дає право холдинг-компанії здійснювати контроль за діяльністю тих підприємств, контрольний пакет акцій яких вона має у володінні (власності). Об'єднані в холдингу суб'єкти підприємництва зберігають свою юридичну самостійність, але в той же час вирішення ключових питань належить холдинговій компанії.
Утвердження і активний розвиток (становлення) вищевказаних інтегрованих підприємницьких структур допомагають зростанню ефективності всієї сучасної системи господарювання.
ПИТАННЯ З ТЕМИ:
1. Які форми підприємництва Ви знаєте?
2. Переваги форм підприємницької діяльності?
3. Недоліки форм підприємницької діяльності?
4. Які добровільні об'єднання Ви знаєте?
|