Зарубіжна література II-ий курс
Тема: Загальна характеристика розвитку кримськотатарської літератури і культури. Таїр Халілов сучасний український кримськотатарський письменник." До останнього подиху"-історія життя, боротьби та любові героя твору, віддзеркалення в ній трагічної долі кримськотатарського народу
Мета: створити умови для поглиблення знань учнів про ключові події життя кримськотатарського письменника Таїра Халілова, віддзеркалення в повісті "До останнього подиху" трагічної долі кримськотатарського народу, спонукати до розвитку навичок узагальнення та систематизації вивченого матеріалу, сприяти виявленню зацікавленості сучасною кримськотатарською літературою; заохочувати до виховання моральних якостей особистості.
Хід уроку
1. Організаційна частина.
2. Орієнтація, мотивація діяльності.
Слово вчителя.
Чи знайомі ви з кримськотатарської літературою? Ми непогано знайомі з пахлавою, чебуреками, самсою, шурпою та долмою. А от з літературою... ми не знаємо, що є класні кримськотатарський романи, за якими знімають фільми та серіали Наприклад за твором турецької письменниці кримськотатарського походження Безмен зняли телесеріал "Курт Сеїт і Олександра", про кримськотатарського Ромео і російською Джульєту основу покладено історію дідуся Нермін, який служив кримськотатарської кавалерійського полку царської армії.
Є твори про депортацію над якими можна плакати і сміятися ,особливо тепер, коли жителі Криму та Донбасу на собі відчули ,що це таке втратити дім.Ми не знаємо, що в українському перекладі є вірші кримськотатарських ханів які сміливо можна переписувати 14 лютого у "валентинки ".Є філософ Ісмаїл Гаспринський якого читати не менш цікаво ніж Григорія сковороду.Є ще і кримськотатарські Робін Гуд -Алім розбійник. Кримські татари належить до численних древніх народів тюркської мовної сім'ї ,серед яких такі відомі сучасні нації як турки, туркмени ,азербайджанці, узбеки ,казахи,киргизи, калмики , чуваші,якути та інші, які заселяли Великий Степ ,що простягалася від Монголії до Європи.Західна частина Великого степу вздовж лівого берега Дніпра до Чорного моря називалася диким полем. Це була зона конфлікту осілої та кочової цивілізації. Тут закінчувалась Європа і починалася Азія.Кримськотатарські письменники середньовіччя ,як і письменники давньої української літератури були різномовні. Окремо писали арабською ,турецькою ,кримськотатарською у часи кримського хана за підрахунками авторитетного знавця кримськотатарську літератури Ісмаїла Керимова ,жило і творили більше 200 письменників.
Сьогодні ми познайомимося з літературою кримськотатарського народу, яку як і народ знищували, але вона вижила і має право бути прочитаноїю. Оскільки ми починаємо з вами вивчати творчість нового письменника , зараз ми з вами познайомимося із його творчістю і біографією.
Біографія Таїра Халілова
Народився: 6 вересня 1940 року в селі каравай Старо Кримського регіону Кримської АРСР.
Склад сім'ї:мати Фатіме Халілова, батько Бекір Халілов, сестра Аміде Халілова, брати Емірсале, Халіт, Джемал .
Освіта:Закінчив середню школу російською мовою. Відслужив у армії і вступив до Ташкентського сільськогосподарського інституту який закінчив у 1969 році.
Трудова діяльність: У 1969 році, закінчивши інститут і відпрацювавши 2 роки в садвинрадгоспі "Ахангаран-2" Ташкентскої області з дипломом на руках за фахом "вчений агроном плодоовочівник ,виноградар. У1971 році приїхав до Криму.УСімферополі в Садвинтресті зустріли мало не з розпростертими обіймами ,але я тільки начальник відділу кадрів взяв у руки "вовчий" паспорт в нього очі полізли на лоба.
Проживання: До Криму повернувся у травні 1990 року .Живе в Совєтському районі, в селі Пушкіне.
Творчість: Книги:"Моя доля","Коли прилітають лелеки","Перший сніг","Посади своє дерево","Повісті "Забрана Батьківщина", "До останнього подиху".
Повість" До останнього подиху".
Таїра Халілова порушує традиційні для кримськотатарського письменства теми: осмислення трагедії 1944року, мрії про повернення примусовому виселеного народу на історичну батьківщину та інше. Водночас широко використовує художні прийоми західноєвропейської літератури. Письменник досліджує "пограничні стани" людського буття,що наближує його творчість до філософії екзистенціалізму. Наприклад у повісті "До останнього подиху "художньо відтворено один день із життя старого тяжкохворого чоловіка.Сюжетну канву твору побудовано навколо його спроб дістатися до дверей, у які хтось дзвонить, старий повзе потерпаючи від страшних й фізичних мук, раз-по-раз непритомніє, щоб відчинити ці двері. А в його пам'яті калейдоскопічно пролітає все життя. Спочатку дитинство на березі Чорного моря .Перше кохання ,війна, потім депортація1944 рік. та поневіряння в Узбекистані, зрада приятеля, радянська каторга.
Далі звільнення і короткий відвідини Криму до болі рідного, але вже чужого краю, оскільки домівки кримських татар посіяли росіяни, котрі," успадкувавши"чуже майно та землю звісно, не дуже раділи поверненню справжніх господарів .До слова так і було і в Україні після Голодомору 1932-1933 років коли російські переселенці заселялися на готове до щойно спорожніли українських хат. А старий пригадував далі: робота в геологічній експедиції ,випадкова зустріч із жінкою яку покохав ще в юності, одруження, народження сина ,смерть дружини старість...Особливо болісно згадував ту несправедливість якої зазнав через депортацію із Кримом. Його бойового капітана Радянської армії, який мужньо захищав СРСР від гітлерівців на фронтах Другої світової війни,мордували в радянських катівнях, а потім за поширеною тоді технологією оголосили "ворогом народу" та зрадником і примусову вислали подалі від його рідного Криму.
Сила повісті полягає , зокрема , в її узагальненому символізмі. Упродовж оповіді чимдалі ясніше просвічує думка: таку відверто і цинічно несправедливість радянський тоталітаризм учинив щодо 200- тисячного кримськотатарського народу. До речі ім'я головного героя повісті автор майже не згадує тим самим наче розширюючи символіку твору це могло трапитися з будь - ким. Ще один прикметний факт батька Таїра Халілова звали Бекиром...
3. Закріплення вивченого матеріалу.
Тести
1. Які історичні події і в яких часових рамках свідчать про успішне єднання українців і кримців?
А. Події часів Хмельниччини(1648-1654)
Б. Конотопська битва(1659)
В. Перша козацько- татарсько угода(1585)
Г. Полтавська битва(1709)
2. Видатний учений 20 століття .Поліглот, засновник Академії Наук України виходець із кримськотатарського народу.?
А. Менглі Гірай.
Б. Борагази Гірай 2
В.Мустафа Джевхері
Г Агатангел Кримський.
3. Мандрівні кримськотатарський поети які виконували свої вірші в супроводі музичних інструментів.?
А. Сазисти.
Б.лірники
В.бандуристи
Г.кобзарі.
4. Найвидатніші кримськотатарські сазисти?
А.Газаї
Б.Джанмухаммед
В.Мустафа Джевхері
Г.Ашик Умер.
5. Засновник першої масової газети кримськотатарською мовою"? Терджиман"
А.Ісмаїл Гаспринський
Б.Бекир Чобан- заде
В.Номан Челебіджихан
Г.Якуб Шакір- Алі
6. Автор національного гімну кримських татар.?
А.Номан Челебіджмхан.
Б.Абдулла Лятіф -заде
В.Таїр Халілов
Г.Ісмаїл Гаспринський.
7. Яка тема була головною у творчості кримськотатарських авторів у 1960-1980 рр?
А. тема війни і миру.
Б. тема дружби і кохання
В. тема національно визвольної боротьби.
Г. тема депортації
8. Де поселилися сім'ю таїр Халілов а після депортації?
А. в Забайкаллі
Б. в Караганді
В.в.Узбекистані
Г.в.лісовій глушині.
9. Де проходило дитинство Таїра Халілова після втрати батьків?
А. У дитячому будинку в Узбекистані
Б. У бабусі
В. В холодних бараках
Г .в Москві
10. Чому таїр Халілов у не надали роботи у Сімферополі 1971 року?
А. він не мав спеціальної освіти
Б. тому що він Кримський татарин
В. не було було вакантних місць
Г. він не мав сімферопольської прописки
11. Де здобував вищу освіту письменник?
А. У Сімферопольському педагогічному інституті
Б. У Ташкентському сільськогосподарському інституті
В. В Київському університеті
Г. У Кримському інституті культури
12. Перший художник який відтворив долю кримських татар у живописі?
А.Шевкеи Сейдаметов
Б.Афузов Тохтар
В.Рустам Емінов
Г.Алімов Еннан
4. Підсумок уроку.
5. Домашнє завдання.
Прочитати повість Таїра Халілова"До останнього подиху".
|