Протягом 2012 та 2013 років на сцені актової зали навчального корпусу училища неодноразово гостював Коломийський академічний обласний український драматичний театр ім. І. Озаркевича.
Спілкування учнів і педагогічних працівників із «живим» театральним мистецтвом проросло добрими плодами. У І півріччі 2013-2014 н.р. ( паралельно із революційним Євромайданом !) група аматорів театрального мистецтва із числа педагогічних працівників училища під орудою керівника хореографічного , а на громадських засадах - театрального гуртків Н.М. Фізьо , здійснила сценічну постановку за комедією Г. Квітки – Основ»яненка « Сватання на Гончарівці».
Прем»єра вистави відбулася 23 січня 2014 р. на сцені актової зали навчального корпусу перед учнями та працівниками училища.
Окрилені успіхом постановки , вже 12 лютого 2014 року самодіяльні артисти вийшли на сцену Бучацького районного Будинку культури . ( Виступ було вирішено провести як благодійний захід , а зароблені кошти передати у фонд Євромайдану).
На перегляд добре відомої і улюбленої в народі комедії зібрався повний зал (500 глядачів). Вистава пройшла з великим успіхом. Артисти зібрали і передали в фонд революції Гідності 1500 грн.
Відеозапис виступу було розміщено в Інтернеті.
Далі фрагмент постановки було показано випускникам загальноосвітніх шкіл Бучацького та сусідніх районів під час концерту з нагоди Дня відкритих дверей, що відбувся 25 квітня цього року.
А у неділю 18 травня наш самодіяльний театр, подолавши різні труднощі , у т.ч. забезпечення транспортом, побував « на гастролях» у смт. Золотий Потік.
Велику організаційну підтримку нашого прагнення виступити на сцені селищного Будинку культури надали голова місцевої ради народних депутатів М.К. Мосціпан та уродженка Золотого Потоку, колега по роботі, викладач німецької мови і активна учасниця художньої самодіяльності Л.Б.Паращук.
Із вітальним словом до глядачів перед виставою звернулася заступник директора училища з навчально-виховної роботи , відмінник освіти України, майстер народної творчості О.П. Ульянова, яка сказала про те, що сьогодні , на жаль , в суспільстві втрачена добра традиція культурно-просвітницького сподвижництва інтелігенції , її активної громадської позиції і праці на благо суспільства на громадських засадах.
Майже в повному занепаді просвітянська традиція організації самодіяльних народних хорів , театрів. Нині з нагоди пам»ятних дат державного чи церковного календарів у клубах ( будинках культури) відбуваються тематичні заходи.
Та , фактично , повністю втрачена традиція здійснення театральних постановок силами аматорських драматичних колективів , у яких були б задіяні люди різних професій , різного віку , що єднало б
громаду, творило справжню культуру її життя і змістовного відпочинку, як це було в наших селах у 20-ті - 30-ті роки минулого
століття . Застерігало б і відволікало б молодь від негативних і пагубних звичок.
О.П. Ульянова наголосила на тому , що перші виїзні
«гастролі» самодіяльного театру у Золотому Потоці відбуваються не випадково. Адже , якраз тут, у 1898 – 1928 р.р. жив , працював і знайшов вічний спочинок на місцевому цвинтарі активний діяч і меценат Товариства « Просвіта» ім. Т.Г. Шевченка, почесний член цього Товариства у Львові Стефан Танчаковський , стараннями і коштом якого було засновано « читальні» та вибудовано Народні доми ( деякі використовуються як сільські клуби і донині) у 17 територіальних громадах регіону.
Також у травні виповнюється 15 роковина з дня трагічної загибелі уродженки Золотого Потоку , юної та надзвичайно талановитої
поетеси Лесі Кравчук, перша і остання збірка якої під промовистою назвою « Крізь час» вийшла через рік після її передчасної смерті.
Пам»яті цих та інших талантів селища , а також Дню працівника культури аматори театральної сцени присвятили свій виступ.
Вистава відбулася успішно , за великодушної підтримки і щедрих оплесків глядачів.
Натхненні увагою присутніх , щиро дарували їм свій талант артисти-аматори у ролях :
ПАВЛА КАНДЗЮБИ , (батька Стецька) - технік з експлуатації приміщень, будівель і споруд , комендант гуртожитку В.С. Било;
ОДАРКИ ШКУРАТОВОЇ , (матері Уляни) - викладач англійської мови
Н.І. Сурмак ;
ПРОКОПА ШКУРАТА , ( батька Уляни) – викладач фізкультури
М.В. Пискливець;
Особливо активними учасниками самодіяльного театру проявили себе педагоги «кафедри» електромонтерів - водіїв та будівельної справи.
У ролі ОСИПА СКОРУКА , (дядюшки Олексія) - майстер виробничого навчання І.М. Гудзеляк ;
ОЛЕКСІЯ , ( нареченого Уляни) - майстер виробничого навчання
С.І. Михайлецький ;
ТИМІША (старости) – майстер виробничого навчання М.З. Козоріз.
Щедрими оплесками глядачі нагородили головних дійових осіб – СТЕЦЬКА КАНДЗЮБЕНКА та УЛЯНУ , ролі яких виконали майстер виробничого навчання В.О. Стефінка та керівник хореографічного , а на громадських засадах – театрального гуртків Н.М.Фізьо. Музичний супровід забезпечили керівник гурту народної музики « Стрипа» С.О. Кокорудз та
майбутній тракторист – водій , учень гр. № 117 , активний учасник художньої самодіяльності В. Николин.
Масові сцени прикрасили майбутні електрогазозварники;ковалі і муляри,штукатури , кухарі-кондитери і перукарі-манікюрниці, учні із числа учасників хореографічного гуртка : О.Сулим., Б. Мельничук, І. Гнатишин, М.Нагайовська, Х.Балабін, Д. Шліхта , М. Фецич , М. Павлишин , Н. Кухтин, В. Олексевич, І. Музика , М. Настасовська, В. Музика.
По завершенню вистави від імені глядачів із подячним словом виступила голова Золотопотіцької селищної ради п. Марія Мосціпан , яка виразила своє щире здивування рівнем постановки і акторської майстерності виконавців, побажала подальших успіхів і вручила в нагороду солодкий подарунок до чаю.
Окрилений теплим прийомом глядачів Золотого Потоку,
29 травня самодіяльний театр виступив на сценах ще двох сіл району –
Язловець та Жнибороди.
Якщо у прекрасному Будинку культури одного із малих міст України ( зі славною історією і культурними традиціями) на перегляд вистави прийшло біля 40 чоловік , то громада с. Жнибороди зібралася чисельно. Відчувається, що тут жевріє вогник просвітянської традиції оцінювати хоч би увагою творчу працю інших.
Та , крім того, жителі села виявили повагу до творчості юної односельчанки , педпрацівника училища Н.М. Фізьо , яка приклала багато зусиль , щоби поділитися із земляками та найближчими людьми вогником Божої іскри своїх талантів. У залі сільського клубу аншлаг. Серед глядачів були присутні мати та дідусь різносторонньо обдарованої дівчини. Після завершення вистави О.П. Ульянова щиро подякувала батькам за її належне виховання в дусі патріотизму. За активну громадську позицію , що проявляється у прагненні віддавати свій талант людям , будити в молоді високі почуття , прививати й розвивати традиційну народну культуру танцювального, театрального , пісенного мистецтва , змістовного дозвілля.
Акторам самодіяльного театру за їх творчу культурно-просвітницьку роботу подякував зав.сільським клубом с. Жнибороди
М.П. Хомко.
«Зима , що нас змінила» , спричинила пробудження народного духу. Маємо ще один шанс для того , щоби постала Україна наших мрій і сподівань багатьох поколінь , які її творили перед нами. Та це Відродження можливе за умови натхненної праці кожного на благо всіх і всіх – на благо кожного, у т.ч. в царині традиційної української культури , з якої дивується світ.
О.П. ЗАГРЕЙЧУК |