Понеділок, 23.12.2024, 05:37
Вітаю Вас Гість | RSS

ДНЗ Бучацьке професійно - технічне училище

Категорії розділу
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог статей

Головна » Статті » Новини

Урок географії "Політична карта Африки" І курс(Викладач Ярема І.Г.)

         Тема уроку:       Сучасна політична карта Африки.

 

Мета уроку:

  • Навчити характеризувати дану країну;
  • Розвивати вміння висловлювати й тлумачити поняття, думки, здійснювати аналіз, робити висновки;
  • Виховувати зацікавленість до сучасного світу.

 

                                         План уроку:

1. Особливості географічного положення Африки.

2. Склад регіону. Сучасна політична карта Африки.

3. Форми державного правління та територіального устрою країн, типи країн за рівнем економічного розвитку.

1.  Африка —другий за площею материк світу після Євразії та єдиний, який поділяється екватором майже навпіл, що ви­значає особливості його географічного положення. Нульо­вий, Гринвіцький, меридіан теж перетинає Африку. Отже, цей материк одночасно знаходиться в усіх півкулях.

На півночі Африка омивається водами Середземно­го моря, на північному сході —Червоним морем, її східна частина має широкий вихід до Індійського океану, а захід­на —до Атлантичного. Від Азії материк відокремлюється Суецьким каналом, найбільшим завантаженим міжнарод­ним морським судноплавним коридором у світі. Він, який, як і Панамський, дає можливості значно скоротити часові й економічні витрати для морських перевезень.

 

2.  Склад регіону. Сучасна політична карта Африки все ще знаходиться в процесі переформатування, адже чисельність країн материка постійно зростає. До Першої світової вій­ни майже 90 % території Африки перебувало в колоніальній залежності від європейських країн (Велика Британія, Франція, Португалія, Іспанія, Німеччина, Бельгія та Італія).

На той час суверенними державами Африки були лише Абіссінія (Ефіопія) і Ліберія. У другій половині XX ст. прагнення до незалежності стало на цьому материку визначальним. 1960 р. називають «Роком Африки» не випадково. У цей рік 17 колишніх колоній стали неза­лежними державами.

На території Африки виокремлюють такі субрегіони:

Північна Африка (Алжир, Єгипет, Лівія, Марокко, Судан, Туніс, Західна Сахара (територія з невизначеним статусом);

За­хідна Африка (Бенін, Буркіна-Фасо, Гамбія, Гана, Гвінея, Гвінея-Бісау, Кабо-Верде, Кот- д’Івуар, Ліберія, Мавританія, Малі, Нігер, Нігерія, Сенегал, С’єра-Леоне, Того, Канарські острови (належать Іспанії);

Центральна Африка (Ангола, Габон, Демократична Республі­ ка Конго, Камерун, Конго, Острів Святої Єлени (володіння Великої Британії), Сен-Томе й Принсіпі, Центрально-Африканська Республіка, Чад, Екваторіальна Гвінея, Південний Су­ -дан);

Східна Африка (Бурунді, Джибуті, Замбія, Зімбабве, Кенія, Маврикій, Мадагаскар, Малаві, Мозамбік, Реюньйон (Заморський департамент Франції), Руанда, Сейшельські Острови, Сомалі, Танзанія, Уганда, Еритрея, Ефіопія);

Південна Африка (Ботсвана, Ле­сото, Намібія, Свазіленд, Південно-Африканська Республіка (Південна Африка).

   3.    Форми державного правління та територіального устрою країн, типи країн за рівнем економічного розвитку.  Хоча нині абсолютна більшість африканських держав є суверенни­ми, вони все ще перебувають у сфері впливу колишніх метрополій. Найбільшою мірою це стосується Великої Британії та Франції. Україна нещодавно стала асоційованим членом ЄС, і до вашого відома, вже давно багато країн Африки є асоційованими членами Євро­пейського Союзу, серед них Алжир, Єгипет, Туніс та ін.

За формою правління абсолютна більшість африканських країн є республіками. Лише З держави є монархіями —Лесото, Марокко й Свазіленд .  Також майже всі вони є унітарними. Лише найнаселеніша держава Африки Нігерія є федерацією, що відображено в її офіційній назві —Федеративна Республіка Нігерія.

Рівень соціально-економічного розвитку країн Африки вчені й організації оцінюють по-різному. Наприклад, Міжнародний Валютний Фонд (МВФ) на території Африки не виокремлює високорозвинених держав, а ООН уважає, що до цієї групи країн належить Південно-Африканська Республіка (ПАР). Абсолютна більшість країн Африки належать до країн, що розвиваються. Колоніальне минуле ще й досі дається взнаки. Населення бага­тьох африканських країн усе ще не має політичної волі та прагнення до прогресивних змін у політиці й економіці. Низький освітній рівень, злидні, корупція, злочинність, політична й економічна залежність від інших країн не створюють передумов для розвитку економіки. У цих країнах керують злочинні кланово-олігархічні угруповання або більш організова­ні військові режими, панує наркоторгівля, розкрадають національні багатства. Більшість африканських держав, отримавши незалежність, фактично залишилися сировинними до­ норами розвинутих країн.

Кожні 3 роки ООН складає офіційний список найвідсталіших країн світу. У цьому доку­менті використовується політично коректний термін —«найменш розвинені». До нього нале­жать держави, що демонструють найнижчі показники соціального й економічного розвитку. ООН проводить класифікацію на основі трьох якісних ознак: бідність (валовий національ­ний дохід (ВНД) менший, ніж 1035 доларів СІЛА на душу населення); слабкість людських ресурсів (низька якість харчування, охорони здоров’я та освіти); економічна вразливість (не­ здатність населення країни забезпечити себе сільськогосподарською продукцією, нестабіль­ний експорт товарів і послуг, велика кількість природних стихійних лих).

Саме в Африці до цього списку належить значна кількість країн: Центрально-Африкан­ ська Республіка (ЦАР), Бурунді, Демократична Республіка Конго (ДРК), Ліберія, Еритрея, Зімбабве, Нігер, Малаві, Мадагаскар, Сомалі, Чад та ін. Наприклад, майже половина  насе­лення Сомалі живе на один долар США в день.

                               Цікаві факти про континент:

 

-Африка є другим за площею континентом, що становить приблизно 22 % всієї території, займаної сушею.

-Включно зі спірною територією західної Сахари, і прилеглими острівними державами, в Африці налічується 54 незалежні країни.

-Чисельність населення Африки становить приблизно 1,2 мільярда осіб. За останні сорок років тут стався справжній демографічний вибух, і тому середній вік населення на цьому континенті порівняно невисокий. У багатьох державах Африки половина населення не досягла ще віку 25 років.

-Африка розташована найбільш централізовано щодо світової системи координат. Її перетинає й нульовий меридіан (0 градусів довготи) й екватор (0 градусів широти).

-В Африці розташована найбільша у світі пустеля Сахара, яка займає більшу територію, ніж уся континентальна частина США.  

-Нігерія є найбільш населеною країною в Африці, чисельність населення якої становить 174 млн осіб. У другій за населеністю країні, Єгипті, живе понад 92 млн осіб.

-Найбільш населеним містом Африки є Каїр, столиця Єгипту. На території цього мегаполісу проживає приблизно 19 млн осіб.

-Найбільша країна Африки — це Алжир. Її повна територія становить 2,3 млн км².

-Найменшою країною Африки є Сейшельські острови, чия територія становить усього 443 км².

-Через Африку протікає друга у світі по довжині річка — Ніл , протяжність якої становить 6650 км.

-Африканське озеро Вікторія є другим за площею прісноводним озером у світі.

-Єгипет є найпривабливішою для туристів країною Африки, загалом через свої піраміди. Але мало хто знає, що в Судані розташовані 223 власних піраміди, що вдвічі більше, ніж у Єгипті. Вони менші ніж їхні єгипетські «суперники», тому й не такі популярні.

-Африка є найбіднішим континентом, попри багаті природні ресурси. У середньому бідна людина з не арабської частини Африки живе на 70 центів на день.

-Приблизно 90 % випадків захворювань малярією відбувається в Африці.

-Англійський вчений Чарльз Дарвін, був першим, хто припустив, що предки людських істот походять з Африки. Проте, упередження до мешканців цього континенту змушувало багатьох людей на Заході противитися цій ідеї аж до 20 століття.

-Найстарішою цивілізацією, яка зародилася в Африці була держава фараонів у стародавньому Єгипті . Вона почалася приблизно за 4 500 років до нашої ери.

-Є кілька гіпотез, що стосуються походження слова Африка, але більшість етимологів схиляються до того, що перша частина цього слова «Афри» — це назва племені, яке жило в Північній Африці, біля Карфагена в 3 столітті до нашої ери. А «ка» є латинським суфіксом, що означає «країна», «земля».

-До першого століття нашої ери Африку підрозділяли на три частини: Єгипет, Лівія та  Ефіопія. Назва Ефіопія відносилася й до решти території континенту, що була розташована південніше пустелі Сахара. 

 

 

Питання для самоконтролю:

 

  1. Назвати субрегіони  Африки.
  2. Охарактеризуйте причини відсталості соціально-економічного розвитку країн Африки.
  3. Форми  державного правління  та територіального устрою.
Категорія: Новини | Додав: golub_ira (25.03.2020)
Переглядів: 475 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Вхід на сайт
Пошук

Copyright PTU-26 © 2024
Зробити безкоштовний сайт з uCoz