Тема уроку: Канада.
- Площа — близько 10 млн км2 (друга за площею держава у світі).
- Населення — 34 млн осіб.
- Столиця — Оттава (1,1 млн осіб).
- ВВП на душу населення — 23 300 дол.
- Глава держави — формально королева Великої Британії, яку представляє генерал-губернатор Канади.
- Незалежна з 1 липня 1867 року.
- Член таких міжнародних організацій: НАТО, ООН, ОАД, НАФТА, ОЄСР, Великої вісімки, Британської співдружності.
- Державний устрій — федеративна парламентська держава у складі Співдружності.
- Склад: 10 провінцій та 3 території.
- Грошова одиниця — канадський долар.
Робота з атласом
- Дати оцінку ЕГП Канади.
- Дослідити природно-ресурсний потенціал Канади та скласти його господарську оцінку. Які галузі господарства можуть розвиватися, враховуючи власний природно – ресурсний потенціал?
Висновок
Це країна з різноманітним природно-ресурсним потенціалом. Вона надзвичайно багата на мінеральні, гідроенергетичні та лісові ресурси.
Канада — найбільший серед розвинутих країн виробник урану, нікелю, цинку, азбесту, калійних солей, газетного паперу. Вона посідає перші місця у світі з видобутку золота, платини, молібдену, титану, гіпсу, сірки, кобальту, кадмію, міді, свинцю та виробництва алюмінію. Сприятливі природні умови на півдні країни є основою розвитку сільського господарства. Багатством держави є чималі площі родючих ґрунтів.
Господарство країни
Сучасна Канада входить до числа найбільш розвинених країн світу, тобто до Великої сімки. За короткий час Канада створила ринкову економіку. Вона посідає шосте місце за виробництвом промислової продукції, а за виробництвом на душу населення промислової і сільськогосподарської продукції поступається тільки США та Швейцарії.
Особливістю економіки Канади є її значна залежність від іноземного капіталу, особливо американського. Істотну роль в економіці країни відіграє експортно-сировинний напрям. У структурі обробної промисловості головні позиції посідають машинобудування, металургія та деревообробка. 3/4 продукції дають провінції Онтаріо та Квебек.
У країні добре розвинута добувна промисловість, 80 % продукції якої вивозять на світовий ринок. У гірничодобувній промисловості найбільше значення має видобуток природного газу (третє місце у світі), нафти (дев’яте місце), мідних руд (четверте місце), золота (п’яте місце), цинкових руд (перше місце), нікелевих руд (друге місце), вугілля, платини (третє місце). Основний район видобутку залізної руди — півострів Лабрадор.
За виробництвом електроенергії країна посідає п’яте місце у світі. Близько 60 % електроенергії дають ГЕС, 10 % виробляють на АЕС, розташованих у провінціях Квебек, Онтаріо.
У країні спостережено зниження темпів розвитку чорної металургії.
Експортне значення має кольорова металургія, провідні місця у світі Канада посідає з виробництва кобальту, міді, цинку, нікелю.
На дешевій енергії розвивається алюмінієва промисловість (боксити привізні).
Канада — другий у світі,, після США, виробник пиломатеріалів, паперу, картону. Більшість целюлозно-паперових підприємств сконцентровано на сході країни. У країні розвинене машинобудування. Значна кількість підприємств спеціалізується на складанні машин, використовуючи для цього імпортовані до країни компоненти. Експортною галуззю є автомобілебудування. В Онтаріо зосереджено 80 % автозаводів країни. Тут працюють підприємства таких велетнів, як «Дженерал Моторс», «Форд», «Крайслер», «Хонда», «Ніссан». Розвинуте сільськогосподарське машинобудування, виробництво обладнання для гірничодобувної та лісової промисловості. Головні центри галузі: Торонто, Монреаль, Гамілтон, Оттава, Ванкувер.
Країна посідає перше місце за випуском газетного паперу, друге місце у світі за обсягом продукції, четверте — за виробництвом паперу і картону
Канада є одним з головних світових експортерів багатьох основних видів сільськогосподарської продукції. Фермерські поселення разом з членами їх сімей становлять 4 % жителів Канади. При цьому країна повністю забезпечує внутрішні потреби в основних видах продовольства й експортує майже половину продукції сільського господарства. За експортом пшениці, кукурудзи, ячменю посідає одне з перших місць.
Географічний диктант «Канада»
Вставте пропущені слова:
- Площа Канади становить… тис. км2,
- Населення Канади… млн осіб.
- За національним складом країна— …
- Канада забезпечена такими ресурсами, як …
- Господарство країни має…,оснащеність.
- Тип господарства Канади— …
- 90 % продукції виробляють у межах… промислового поясу.
- Галузі спеціалізації Канади …
- Більшість енергії виробляється на … електростанціях.
- У машинобудуванні значна частка належить …
- У Канаді створений потужний хімічний комплекс, який випускає …
- В агропромисловому комплексі зайнято майже… економічно активного населення.
- Назвіть найбільші промислові центри та їх головну спеціалізацію.
Опрацювати тему: Канада.
- Творче завдання. Порівняти Канаду та Україну.
|